İnternet içeriğine farklı bir bakış: NasılKolay.com

"İçerik kraldır" sözünü bıkana kadar duyduğumuz bir yılı geride bırakmaya hazırlandığımız bugünlerde, Türkiye'de internet içeriği alanında hayata geçirilmiş 'büyük ölçekli' projeleri gözden geçirmeye çalışıyorum. Hızlı tüketilen eğlenceli içeriğin öne çıktığı bir yıl oldu 2014. Çokça liste sitesi yayına alındı ve yıl sonunu bile göremedi maalesef. Bu popüler içerik trendinin dışında, farklı bir yola çıkan işler de oldu. NasılKolay.com bunlardan biri.


Faydalı içeriği kutsayan, yoğun emek ve sabır isteyen bir iş. İlk olarak, Mart ayı sonlarında Webrazzi'de yayınlanan haberle duymuşuz NasılKolay'ı. Sina Afra'nın yeni yatırımı temalı haberde, projeden "sektöre sessiz sedasız giriş yapan site" olarak bahsedilmiş. Sessiz sedasız da devam ettiği görülüyor. Belli ki o sürede sitenin yoğun ve bol çeşitli içerikle beslenmesi düşünülmüş. Zira kireç lekesinin nasıl çıkarılacağından, göğüs dikleştirici egzersizlere kadar çok geniş bir yelpazede, rehber niteliğinde bilgiler göze çarpıyor.Google'da gündelik bir bilgi aradığımda, her tarafından reklamlar fırlayan, tekinsiz sitelerde bulurum kendimi. Nereye tıklasam reklam açılır, ortam Eminönü gibidir; gönül rahatlığıyla sonuna kadar okuyamam filan. Aradığım cevabı bulabileceğim de meçhuldür... Bu dertten kurtarabilecek bir site NasılKolay.

Belli ki, çetin bir arama motoru savaşına girişecek. Bu yüzden meyvelerini (trafik olarak) önümüzdeki yılın ortalarından itibaren toplamaya başlayacaktır diye düşünüyorum.

Göze batan, aklımı kurcalayan şeyler de var siteyle ilgili olarak:


  • Mobil site tasarlanmamış sanırım. Varsa da otomatik olarak yönlendirilmiyorum. O kadar yoğun içeriği cep telefonu ekranından okumak yorucu olabiliyor.
  • İçerik üreticilerinin, işinin uzmanı olup olmadığından emin olamıyoruz. Her yazının altında yazarla ilgili kısa bir bilgi olabilirdi.
  • Sitenin bilinirliği henüz çok az. Bunun bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyorum. Zira ilgili olabilecek birkaç aramada Adwords kullandığını görmedim. Belki kullanıyordur da ben görememişimdir. Tanıtım için içeriğin demlenmesini bekliyor olabilirler.


Özetle meşakkatli, sabır ve emek isteyen bir işe girişilmiş. Umarım aynı sabırla devam eder. Daha gidecek çok yol, payını alacağı çok fırsat var. Umarım yolunu değiştirip 'popüler içerik' tarzına yönelmez. Bu, bilgi verme iddiasına ve ciddiyetine zarar verebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder